چاپ        ارسال به دوست

در گفت‌و گوی صمیمی با ریاست دانشگاه مطرح شد:

طرح دغدغه‌های کارمندان و پاسخ رییس دانشگاه مازندران

در گفت‌و گوی صمیمی با ریاست دانشگاه مطرح شد:

طرح دغدغه‌های کارمندان و پاسخ رییس دانشگاه مازندران

به گزارش روابط عمومی دانشگاه مازندران، دکتر کوروش نوذری رییس دانشگاه مازندران در گفت‌و گوی صمیمی با روابط عمومی، به سوالات و دغدغه‌های کارمندان دانشگاه پاسخ داد.

      بر اساس این گزارش، در این نشست که حدود 3 ساعت به طول انجامید، سوالاتی که از سوی همکاران به روابط عمومی دانشگاه ارسال شده بود، مطرح و دکتر نوذری نیز به همه سوالات به صورت کامل پاسخ داد.

      متن کامل این گفت‌و گو را در زیر می‌بینید:

ثبت مشخصات کارمندان در سامانه کارمند ایران، گامی مهم در تبدیل وضعیت نیروهای قراردادی

*روابط ‌عمومی: ضمن عرض سلام و خدا قوت و تشکر از قبول دعوت روابط‌عمومی دانشگاه، به‌عنوان اولین سوال، برخی از کارمندان دانشگاه با طرح این مساله که با توجه به تخصص و تجربه بسیار بالای خود‌، همچنان به صورت نیروی قراردادی مشغول به فعالیت هستند، از تمهیداتی که دانشگاه مازندران برای این امر اندیشیده است، پرسیده‌اند؟

*دکتر نوذری: بنده هم خدمت شما و تمامی کارمندان محترم دانشگاه مازندران عرض سلام و خدا قوت دارم. یکی از سوالات مهمی که ما در مقاطع مختلف با آن مواجه بوده‌ایم، همین سوال است. اولین اقدامی که در این فرآیند بسیار مهم بود و ثمرات آن را امروزه مشاهده کردیم، در سال 1393 در زمان ریاست مرحوم آقای دکتر اصغری که بنده به عنوان معاون اداری و مالی مشغول بودم انجام شد که با پیگیری و تلاش بی‌امان موفق شدیم تا اسامی کارمندان دانشگاه به‌خصوص نیروهای قراردای را در سامانه کارمند‌ ایران ثبت کنیم. کار بسیار بزرگی بود و اگر در سال 1393، آن ثبت در سامانه کارمند ایران اتفاق نمی‌افتاد، این فرآیند برای همین تعدادی که تبدیل وضع پیدا کردند محقق نمی‌شد. بعد از انجام این کار در آن دوره، دیگر فرصت پیدا نشد که این زنجیره را تکمیل کنیم. ایده طرح شکایت در دیوان عدالت اداری و حمایت دانشگاه در سال 1393 مطرح و آغاز شد و در سال‌های بعد ادامه پیدا کرد و با عنایت به برخی مشکلات حقوقی از یک سو و اراده دانشگاه مازندران مبنی بر تعیین تکلیف کلیه نیروهای قراردادی از سوی دیگر، با نظر اینجانب طرح تبدیل‌ وضع یک‌پارچه نیروهای قراردادی در هیات اجرایی منابع انسانی مطرح و به تصویب رسید و پس از اخذ مصوبه هیات رییسه، در انتظار برگزاری نشست بعدی هیات امنا(تابستان) و طرح این مساله هستیم تا به فضل الهی این امر انشا‌ءالله به نتیجه مطلوب برسد، اگرچه کاری سخت و دشوار است و ما به عنوان مسئول در دانشگاه، با تمام وجود این برنامه را پیش خواهیم برد.

*روابط ‌عمومی: دیدگاه اعضای هیات امنا در این راستا چگونه است؟

*دکتر نوذری: رایزنی‌هایی با اعضا در حال انجام است و با توجه به هم‌گرایی و هم‌دلی که میان اعضای هیات امنا وجود دارد، امیدواریم با رفع موانع، شاهد اتفاقات خوبی در این زمینه باشیم.

افزایش دوره‌های آموزشی در راستای پاسخ به نیاز دانشگاه

*روابط ‌عمومی: در سال گذشته و پیش از شیوع ویروس کرونا، دوره‌های آموزشی در راستای توان‌مندسازی کارمندان با دستور شما انجام شد، با عنایت به درخواست مکرر همکاران دانشگاهی، چه برنامه‌ای برای استمرار این موضوع دارید؟

*دکتر نوذری: ویروس کرونا دو وجهه مختلف داشت، غافل‌گیری همه بخش‌های جامعه و همچنین بروز برخی مسایل نوپدید که جامعه برای اولین بار با آن‌ها مواجه شده بود. خوشبختانه شرایط به سمتی پیش رفت که دستگاه‌ها توانسته‌اند خود را با شرایط تطبیق دهند و ضمن حرکت در مسیر آن، شرایط را برای دوره جدید فراهم کنند و در این مسیر گام بردارند. آموزش کارکنان، بخش بسیار مهمی است و بنده به شدت به این بخش اعتقاد دارم در دانشگاه مازندران که بخش زیادی از کارمندان آن با آموزش درست بدو خدمت وارد سازمان نشده‌اند، این آموزش اهمیت جدی‌تری دارد. با توجه به شرایط فعلی، همکاران ما در حوزه اداری و مالی به‌ویژه حوزه بودجه و تشکیلات، مشغول فراهم‌سازی آموزش‌های مجازی هستند که باید در اسرع وقت راه افتاده و تعداد آن باید بر اساس نیازهای سازمان تعریف شود. البته تفاوتی که در حوزه آموزش نسبت به همه ادوار گذشته وجود خواهد داشت، تاکید بر آموزش موثر، افزایش دوره‌های آموزشی در راستای پاسخ به نیاز دانشگاه و تاکید بر حضور کامل همکاران در تمام طول برگزاری دوره است. یعنی اینجانب به جدیت با آموزش‌های صوری و مدرک‌‌گرا مقابله خواهم کرد. البته مدیران محترم هر یک از بخش‌ها باید پس از بررسی دقیق، نسبت به اعلام نیازهای آموزشی واحد مربوطه به مدیریت بودجه و تشکیلات اقدام کنند تا بررسی و در برنامه برگزاری آموزش اعمال شود. تاکید می‌کنم که برگزاری کلاس‌های صوری و مدرک‌گرا، آفت بزرگی است.

به دنبال بهینه‌سازی، مدرن‌سازی و ماموریت‌گرانمودن چارت سازمانی دانشگاه هستیم

*روابط ‌عمومی: در خصوص چارت سازمانی جدید که در بودجه و تشکیلات تهیه شده است، برخی معتقدند که توزیع عادلانه پست‌ها در گذشته به درستی انجام نشده بود و خواستار تمرکززدایی از سازمان مرکزی هستند، نظر شما چیست؟

*دکتر نوذری: دانشگاه مازندران از نظر چارت سازمانی دارای 1200 پست است که شامل 600 پست عضو هیات علمی و 600 پست کارمندی است که البته تعدادی از این پست‌ها ممکن است در حوزه کارمندی به دلیل تبدیل وضع نیروهای قراردادی و بازنشسته‌شدن افراد حذف شود. ما به دنبال بهینه‌سازی، مدرن‌سازی، به‌روزرسانی و ماموریت‌گرانمودن چارت سازمانی دانشگاه مازندران هستیم که محاسن آن را در سال‌های آینده خواهیم دید. ماموریت‌گرایی بسیار مهم است و نمی‌توانیم از آن غافل باشیم. ماموریت در حوزه جامعه محوری، فناوری و مرکز رشد، علوم زیستی و مخاطرات زیستی، حوزه گردشگری، پدافند غیرعامل، روابط بین‌المللی و ... . مگر غیر از این است که سازمان ما هم باید در این حوزه‌ها قدم بردارد و چابک‌سازی برای رسیدن به امور انجام شود؟ اگر با این افکار و اندیشه‌ها موافقید به ما کمک کنید تا این افکار در سازمان راه بیافتد. همکاران بنده در حوزه اداری و مالی با بهره‌گیری از کارشناسان خبره و متخصص که متشکل از اعضای هیات علمی و کارمندان صاحب‌نظر می‌باشد، بازآرایی چارت سازمانی دانشگاه مازندران را به‌عنوان یک ضرورت بسیار مهم و در راستای چابک‌سازی، ماموریت‌گرایی، بهینه‌سازی و روزآمدسازی سازمان در دستور کار قرار داده است. به‌عنوان مثال، یکی از اهداف و راهبردهای دانشگاه، تقویت روابط بین‌الملل دانشگاه است. شما الان ملاحظه می‌کنید که در این بخش، یعنی مدیریت روابط بین‌الملل فقط یک کارشناس داریم که زحمات زیادی می‌کشد، آن‌هم بدون چارت مشخص. آیا نباید این بخش در چارت سازمان بازسازی شود؟

ایجاد مرکز آموزشی دانشگاه(از کودکستان تا پایان دوره پیش‌دانشگاهی)، مشروط به فراهم‌شدن زیرساخت

*روابط ‌عمومی: برخی از همکاران به‌ویژه بانوان، تقاضای راه‌اندازی مهدکودک را در دانشگاه مطرح کرده‌اند. آیا اقدامی در این راستا انجام شده است؟

*دکتر نوذری: این از آن بخش‌هایی است که بابت عدم توفیق در آن از همکارانم پوزش می‌خواهم. ما پیگیری‌هایی را انجام داده‌ایم و با عنایت به منع قانونی در خصوص تصدی‌گری برخی از مشاغل توسط دستگاه‌های اجرایی، مذاکراتی را با بخش خصوصی انجام دادیم، اما با توجه به این‌که تعداد کودکان این مهد آن‌قدر نیست که برای بخش خصوصی توجیه و صرفه اقتصادی داشته باشد، به همین دلیل، تمایلی به این امر نشان ندادند. اما باز هم پیگیری خواهیم کرد تا ببینیم برای مهرماه می شود کاری کرد یا نه؟ البته بنده هیچ قولی نمی‌توانم بدهم، چون بخش خصوصی، اقبالی به این قضیه نداشته‌اند. در سال 1393 هم ایده ایجاد مرکز آموزشی دانشگاه(از کودکستان تا پایان دوره پیش‌دانشگاهی) مطرح شد که با توجه به در نظرگرفتن بحث هزینه و فایده برای دانشگاه مازندران با توجه به موقعیت استقرار پردیس آن، توجیه قاطعانه‌ای وجود نداشت. امیدوارم دانشگاه به وضعیتی برسد که این‌گونه امور را درون پردیس ایجاد کند و این خدمت خالصانه را بی منت به عنوان یک وظیفه رفاهی انجام دهد.

"اضافه‌کار واقعی" با رعایت کلیه موازین قانونی و درنظرگرفتن کارآمدی افراد پرداخت می‌شود

       *روابط ‌عمومی: یکی از موضوعات مورد بحث در این ایام در میان همکاران، موضوع اضافه‌کاری در این سه ماه اخیر بوده است. در این خصوص اگر توضیحی دارید بفرمایید.

       *دکتر نوذری: بنده با حذف اضافه‌کار "واقعی" مخالفم، اضافه‌کار حق کارمندی است که اضافه‌کار انجام داده است. چند تعبیر برای اضافه کار وجود دارد. تعبیر رسمی این است که فرد در خارج از ساعت اداری و بر اساس ماموریتی که به او محول شده است، اقدام به حضور در محل کار و انجام وظایف محوله می‌پردازد. البته گاهی اوقات، فردی کار موثر انجام می‌دهد که در خارج از ساعات اداری است که به دانشگاه کمک کرده است، من با اضافه‌کار واقعی به عنوان یک ابزار تشویقی فوق‌العاده مهم موافقم، البته با در نظرگرفتن برخی از اصول و قواعد. خوشبختانه اکثر کارمندان دانشگاه مازندران، انسان‌های شرافت‌مند و رعایت‌کننده حلال و حرام و چهارچوب مشروع هستند و تنها درصد بسیار کمی رعایت نمی‌کنند. این جمله که اضافه‌کار در دانشگاه مازندران حذف شده است جمله درستی نیست. اضافه‌کار واقعی با رعایت کلیه موازین قانونی و درنظرگرفتن کارآمدی افراد پرداخت می شود. البته بنده برای حمایت‌های رفاهی واقعا حساسیت دارم و به آن نیز عمل کرده‌ام. پرداخت‌های رفاهی در 11 ماه گذشته، در برخی موارد بیشتر از دو برابر رقم معادل در سال‌های قبل بود. در سه ماه گذشته، رقمی حدود یک میلیون و پانصد و پنجاه هزار تومان به ازای هر کارمند به حساب رفاه کارت واریز شده است که معادل حدود ماهی 516 هزار تومان می‌شود. ما در 11 ماه گذشته سعی کرده‌ایم تا به ازای هر فصل، سبد کالایی داشته باشیم که البته به جای ارایه کالا، مبلغ معادل آن را به حساب رفاه کارت همکاران واریز کرده‌ایم. ما "ویژه بهره‌مندی" را کنار گذاشتیم و سعی در توزیع عادلانه و هدف‌مند حمایت‌های رفاهی افراد داریم. البته برخی شایعات در خصوص حذف اضافه‌کار مدیران دانشگاهی به دلیل دریافت حق مدیریت منتشر شده است. اگر یک مدیر یا کارمندی، کاری با تاثیرگذاری زیاد و تعیین‌کننده داشته و دل در گرو پیشرفت واقعی دانشگاه داشته باشد، حتما مورد حمایت است. البته مدیر مربوطه باید منصفانه این نکات را در نظر داشته باشد که ما دو مسئولیت داریم، یکی حفظ سازمان و دیگری حفظ حق کارمند یا عضو هیات علمی که کار می‌کند، به نظر بنده، اولی مهم تر است ولی نباید از دومی هم غفلت شود. من امیدوارم بتوانیم بین منافع افراد و منافع سازمان، یک تعادل واقعی، درست و قانونی ایجاد شود.

اعمال افزایش پنجاه درصدی فصل دهم، مشروط به مجوز هیات امنا و تامین منابع مالی

*روابط ‌عمومی: افزایش پنجاه درصدی فصل دهم در بسیاری از دانشگاه‌ها انجام شده، ولی در دانشگاه ما هنوز انجام نشده است. آیا تمهیداتی در این مورد اندیشیده شده است؟

*دکتر نوذری: بنده در مورد اعمال افزایش قانونی حقوق، هیچ‌گونه مخالفتی ندارم بلکه حمایت هم می‌کنم. قانون، قانون است و من مجری قانون هستم. قانون ما را هیات امنا تعیین می‌کند. هیات امنا در مرحله قبل به ما مجوز اجرای بخشی از این افزایش را داده بود. در سال 1398، 74 درصد بودجه دانشگاه صرف پرداخت حقوق و مزایا می‌شد و در سال 1399 این امر به 90 درصد رسیده است. آیا ما می‌توانیم با اعمال افزایش اضافه جدید، منابع مالی را تامین کنیم؟ من می گویم خیر، امکان تامین را در سال 99 نداریم، چون چیزی برای بقیه ماموریت‌های دانشگاه باقی نمی‌ماند. ما باید زیرساخت‌ها را تقویت کنیم و در این راستا، نمی توانیم همه اعتبارات را صرف پرداخت حقوق و مزایا نماییم. این حقیقت انکارناپذیر است. اگر هیات امنا به ما اجازه پرداخت تا 50 درصد را بدهند و منابع مالی هم وجود داشته باشد، اعمال خواهیم کرد. در خصوص افزایش 25 درصدی حق مرزی هم شرایط به همین منوال است. در مورد افزایش حقوق اعضای هیات علمی نیز وضعیت به همین شکل است. قانون‌گذار، شرط تامین منابع مالی برای افزایش حقوق‌ها را تکلیف کرده است.

اصول اخلاقی و فرهنگی را در تعاملات و اظهار نظرها رعایت کنند

       *روابط ‌عمومی: توصیه شما به کارمندان دانشگاه چیست؟

       *دکتر نوذری: مهم‌ترین توصیه این است که کار متعهدانه و صادقانه انجام دهند و دیگر آن‌که خبرهای رسمی را از دستگاه روابط عمومی دانشگاه دریافت کنند. دانشگاه مازندران یک دانشگاه پویا و زنده است و روابط‌ عمومی صادقی دارد. اگر ما به عملکرد کسی معترض هستیم، نباید این اعتراض را به دانشگاه تعمیم دهیم. دانشگاه و سازمانی که برخی با تخریب مسئولانش، به دنبال انتفاع شخصی هستند، دانشگاه رو به تعالی نیست. مشکل دانشگاه مازندران، مشکل مالی یا عدم دانش و تجربه نیست، برخی باورها و مسایل فرهنگی، حلقه مفقوده این سازمان است. این فرهنگ که این سازمان متعلق به خود ما است و همه باید در پیشرفت و تعالی آن نقش‌آفرین باشیم. توقع بنده از کارمندان دانشگاه مازندران این است که به سازمان فکر کنند و پیشرفت سازمان را در نظر بگیرند. بر این باور باشند که دانشگاه مازندران خانه ما است و باید آباد باشد. همه موظفیم اصول اخلاقی و فرهنگی را در تعاملات و اظهارنظرها رعایت کنیم. وقتی ما در مورد یک مقوله‌ای دانش لازم را نداریم، در مورد آن موضوع تا زمان کسب اطلاعات لازم، اظهارنظر نکنیم و به این موضوع توجه داشته باشیم که این لقمه‌هایی که به خانه می‌بریم باید حلال باشد و در غیر این‌صورت، عواقب آن را بعدها در زندگی خود خواهیم دید. من قدردان جمع کثیری از کارمندان صادق، زحمت‌کش و پرتلاش دانشگاه هستم. تعداد کسانی که پیشرفت دانشگاه برای آن‌ها مهم نیست، خوشبختانه خیلی زیاد نیست.

         *روابط ‌عمومی: با عنایت به این‌که روز کارمند را در پیش رو داریم، چه تمهیداتی در راستای انتخاب کارمند نمونه اندیشیده شده است؟ آیا روال انتخاب به شکل قبل است یا تغییراتی را شاهد خواهیم بود؟

         *دکتر نوذری: در صدد هستیم تا یک مکانیسم جدید، مدرن و به‌روز را با الگوبرداری از دانشگاه‌های دیگر پیاده کنیم تا عدالت در این زمینه رعایت شود.

        جذب نیروی شرکتی، تنها به شرط ضرورت حضور یک نیرو با توجیه منطقی در یک بخش

*روابط ‌عمومی: برخی شایعات در خصوص اخراج عده‌ای از همکاران شرکتی از دانشگاه منتشر شده است. آیا این موضوع صحت دارد؟

 *دکتر نوذری: بر اساس قانون، نیروهای شرکتی که سن بالایی داشته یا بازنشسته دستگاه دیگر باشند، نمی‌توانند در سازمان به‌کارگیری شوند. ما یک مورد مشابه داشتیم که بر اساس قانون عمل کردیم. متاسفانه در سال‌های 1395 و 1396، یک تعداد افراد با سن و سال بالا به عنوان نیروی شرکتی به سازمان وارد شدند که این امر تخلف بوده است که بنابر دلایلی صرفا انسانی، در خدمت آن‌ها هستیم. کاری که امسال انجام دادیم این بود که از جذب نیروی شرکتی کاملا جلوگیری کرده‌ایم، مگر این‌که ضرورت حضور یک نیرو با توجیه منطقی در یک بخش احساس شود. به عبارت دیگر یک سیکل نادرست که سال‌های زیادی در دانشگاه وجود داشت و مدام نیرو‌هایی از رستوران یا فضای سبز با ایجاد خلا کاذب به بدنه کارشناسی و کارمندی دانشگاه وارد می‌شدند و عموما براساس فامیل‌بازی بودند را کاملا متوقف کردیم و دانشگاه، ثمرات این کار بزرگ را در سال‌های آینده خواهد دید. ما برای قطع این حلقه‌های ناصواب، هزینه زیادی داده‌ایم. اما به شکر خدا دانشگاه از آن منتفع خواهد شد.

صبوری قبل از قضاوت را سرلوحه خویش قرار دهیم

* روابط ‌عمومی: و صحبت پایانی؟

*دکتر نوذری: بنده قدردان زحمات صادقانه، موثر و بزرگوارانه جمع کثیری از همکاران ارجمند و کارمندان شریف هستم. بی‌تردید موفقیت‌های دانشگاه حاصل همه ارکان دانشگاه از جمله کارمند شریف است. تاکید می‌کنم که بسیاری از کارمندان دانشگاه، شرافت‌مندانه کار می‌کنند اما ای کاش بخشی از دغدغه همکاران، به‌ویژه کارمندان دانشگاه، طرح سئوالاتی در خصوص پژوهش، آموزش، امور فرهنگی، امور بین‌الملل و ... بود. کاش می‌پرسیدند که" ما برای پیشرفت دانشگاه چه کنیم". کاش همه ما تمام دغدغه خود را معطوف به دریافت‌ها و مسایل مادی و رفاهی نکنیم. کاش در سئوالات خویش، به دانشگاه هم می‌پرداختند. اگر همکاران ما بدانند که در اینجا چه می‌گذرد و چقدر مبارزه کردیم تا هنجارها در دانشگاه مازندران نهادینه شود و چه میزان برای حفظ منافع دانشگاه مازندران مقاومت کردیم، از امور ناصواب جلوگیری کردیم و پیروز شدیم، آن وقت ممکن است در قضاوت‌های خود صبورتر باشند و حرف آخر این‌که: صبوری قبل از قضاوت را سرلوحه کار خویش قرار دهیم.

*روابط ‌عمومی: با تشکر از حضور شما در این گفت‌وگوی صمیمی، برای شما، توفیق روزافزون آرزومندم.

*دکتر نوذری: بنده هم از شما که مقدمات این گفت‌وگو را در راستای پاسخ به برخی دغدغه‌ها و بعضا شبهات همکاران دانشگاه فراهم کردید، سپاسگزارم. برای فرد فرد همکاران ارجمندم آرزوی سلامتی و سعادت دایمی دارم.

 

روابط عمومی دانشگاه مازندران


٠٨:٠٢ - 1399/03/18    /    شماره : ٢٥٧٦٥    /    تعداد نمایش : ٢٤٣خروج